Firuze Engin/Çocuklar İçin Sesli Tefrika Atölyesi Babam Bir Kutup Ayısı

Babam Bir Kutup Ayısı

Firuze Engin/Çocuklar İçin Sesli Tefrika Atölyesi
Kategori Sponsorlu Atölyeler
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Firuze Engin Kimdir?

Çocuklara yönelik pek çok eserde imzası olan Firuze Engin rehberliğinde bir araya gelen 5 yazar İstanbul’dan Kutuplara fantastik bir serüvene çıkacaklar. Fantastik çocuk edebiyatı ve çocuk sinemasından örneklerin de incelendiği ve zaman zaman Levent Kazak'ın da katılacağı bu atölyede ’Benim Babam Bir Kutup Ayısı’’ hikâyesinin mekan ve karakterler ile serüvenin farklı parçalarını kurgulayacaklar. Atölyede oluşturulan bölümler, Storytel’de yayınlanmak üzere Sezin Akbaşoğulları ile Alican Yücesoy tarafından seslendirecek. 

ATÖLYENİN TANIMI:

Storytel’in sponsorluğunda gerçekleşen atölyede, “Benim Babam Bir Kutup Ayısı” hikayesinin bölümlerini yazmak üzere bir araya gelen beş yazar, çocuk dünyasının tam içinden bir yazar olan Firuze Engin ve Levent Kazak'ın da katılımıyla, macera içinde göreceğimiz mekân ve karakterlerin yanı sıra serüvenin farklı parçalarını oluşturacaklar. Fantastik çocuk edebiyatı ve çocuk sinemasının çeşitli örneklerinin inceleneceği ve çocuklara yönelik yazarlık egzersizlerinin yapılacağı atölyede, beş yazar hem tekil parçalar kurgulayacaklar, hem hikâyeye hizmet edecek araştırmalar yapacak, hem de takım halinde bir öykü çatısı ve tretman oluşturma üzerine çalışacaklar. Atölyede oluşturulan bölümler, Storytel’de yayınlanmak üzere Sezin Akbaşoğulları, Alican Yücesoy tarafından seslendirecek. 

ÖN KOŞULLAR:

Atölyeye katılım için bir ön koşul aranmamaktadır.

ATÖLYE DÜZEYİ:

Her seviyeden katılımcı için uygundur.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER:

  • Sınırlı kontenjan sebebiyle atölyeye yazım tarzınız hakkında bilgi verecek örnek metinlerle başvurulmaktadır.
  • Katılımcılar başvurular arasından yapılacak değerlendirme sonucunda belirlenecektir.

AMAÇ:

Storytel’de yayınlanacak çocuklara yönelik sesli tefrika atölyesi için içerik üretmek.

Yazar, yönetmen, oyuncu ve tasarımcı Firuze Engin 1984'te Edirne'de doğdu. Güzel Sanatlar Lisesinde resim eğitimi aldıktan sonra, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalından mezun oldu. 2006 yılında Tiyatro BeReZe'nin kurucuları arasında yer aldı. "Yarının Oyunları Projesi" kapsamında yazdığı "Cambazın Cenazesi" adlı oyunuyla 2015 Afife Tiyatro Ödüllerinde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülünü kazandı. Tiyatro BeReZe, Stüdyo 4 İstanbul, Tiyatro Oyunbaz bünyesinde oyuncu olarak, Yeraltı Oyuncuları, DasDas, İkinciKat, Talimhane Tiyatrosu gibi çeşitli topluluklarda yazar, yönetmen, dramaturg veya tasarımcı olarak çalıştı.  

2005’ten günümüze dek birçok tiyatro oyunu, radyo metni, TV dizisi ve çocuk programı yazan Firuze Engin, Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarına devam ediyor ve çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimleri veriyor. 

Yazdığı oyunlar:

Hıdrellez, Cambazın Cenazesi, Ama Bana Lazım!, Güle Güle Diva, Zebercet, Kusursuz Bir Çiftin Kusursuz Harikulade Serüvenleri.

Yönettiği Oyunlar:

Ama Bana Lazım!, Kar Küresinde Bir Tavşan, Güle Güle Diva.