Firuze Engin Çocuklar İçin Yaratıcı Yazarlık

Çocuklar İçin Yaratıcı Yazarlık

Firuze Engin
Kategori Çocuklar İçin Atölyeler
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Firuze Engin Kimdir?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülünü kazanan, Tiyatro BeReZe’nin kurucularından ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü alan en genç oyun yazarı Firuze Engin’den 9-12 yaş çocuklar için hayal gücünü geliştirecek, kalemini güçlendirecek, bol bol eğlendirecek, keyifli mi keyifli bir atölye…

ATÖLYENİN TANIMI:

‘Çocuklar İçin Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ bir karakter, bir macera, sıra dışı ya da oldukça sıradan bir öykü yaratmak için izlenebilecek çeşitli yolları gösteren bir çalışmadır. Canlı video konferans şeklinde gerçekleşecek atölye boyunca çocuklar, verilen yönergelere göre ve birbirlerinden fikirler alarak kendi hayal güçlerinden beslenen yaratıcı yazarlık çalışmaları yapacaklar. Haftada iki gün boyunca bir araya gelen küçük yazarlar, metinlerini atölye saatlerinde yazıp, birbirlerine okuyacaklar. Sonra da üzerine düşünüp geliştirecekler.

ÖN KOŞULLAR

Katılımcının daha önce herhangi bir eğitim almış olması gerekmiyor. Kursa katılmak için, istekli olmak ve kağıt, kalem, boya yeterli. Katılımcılar, isterlerse defter de kullanabilirler ancak hazırda A-4 beyaz kağıtlarının bulunması iyi olur.

ATÖLYE DÜZEYİ

9-12 yaş çocuklar için başlangıç seviyesi. Bu çalışma sonrasında katılımcıların devam etmek istemesi halinde yine 4 hafta sürecek 2. kur düzenlenebilir.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

Kesin kayıt için yerini ayırtanlara öncelik tanınanacaktır. Yerinizi ayırtın, en kısa zamanda sizinle bağlatıya geçeceğiz. 

AMAÇ

Çocukların düşündüklerini, hayal ettiklerini yazarak ve çizerek etkin şekilde ifade edebilmelerine olanak yaratmak.

Yazar, yönetmen, oyuncu ve tasarımcı Firuze Engin 1984'te Edirne'de doğdu. Güzel Sanatlar Lisesinde resim eğitimi aldıktan sonra, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalından mezun oldu. 2006 yılında Tiyatro BeReZe'nin kurucuları arasında yer aldı. "Yarının Oyunları Projesi" kapsamında yazdığı "Cambazın Cenazesi" adlı oyunuyla 2015 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülünü kazandı. Tiyatro BeReZe, Stüdyo 4 İstanbul, Tiyatro Oyunbaz bünyesinde oyuncu olarak, Yeraltı Oyuncuları, DasDas, İkinciKat, Talimhane Tiyatrosu gibi çeşitli topluluklarda yazar, yönetmen, dramaturg veya tasarımcı olarak çalıştı. 

2005’ten günümüze dek birçok tiyatro oyunu, radyo metni, TV dizisi ve çocuk programı yazan Firuze Engin, Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarına devam ediyor ve çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimleri veriyor.

Yazdığı oyunlar:

Hıdrellez, Cambazın Cenazesi, Ama Bana Lazım!, Güle Güle Diva, Zebercet, Kusursuz Bir Çiftin Kusursuz Harikulade Serüvenleri.

Yönettiği Oyunlar:

Ama Bana Lazım!, Kar Küresinde Bir Tavşan, Güle Güle Diva.