Firuze Engin Çocuklar İçin Yazmak

Çocuklar İçin Yazmak

Firuze Engin
Kategori +Atölyeler / Yazmak
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Firuze Engin Kimdir?

Çocuklara yönelik pek çok esere imza atmış, halen onlarla yaratıcı yazarlık çalışmaları yapan, çocuk dünyasının tam içinden bir yazar olan Firuze Engin’den çocuk edebiyatı yazarı olmak isteyen, güncel çocuk edebiyatına ilgi duyanlar için bol okumalı, bol pratik yapacakları bir yazarlık çalışması.

ATÖLYENİN TANIMI:

Birçok radyo metni, TV dizisi ve çocuk programında imzası bulunan, kurucusu olduğu Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarına devam eden Firuze Engin’in düzenlediği bu atölyede katılımcılar, çocuklar için yazılmış bir öykü dosyası veya bir roman taslağı üzerinde çalışacaklar.

Canlı video konferans şeklinde gerçekleşecek atölyede çocuk edebiyatı yapıtlarının özellikleri, farklı yaş gruplarına yönelik farklı anlatım teknikleri, bir durum öyküsü ya da serüven kurgularken gidilen yolların çeşitliliği de aktarılacak. Katılımcılar ayrıca bol bol örnek okuyacak ve Firuze Engin’in süpervizörlüğünde kendi özgün hikâyelerini geliştirecekler.

ÖN KOŞULLAR

Atölyeye katılım için bir ön koşul aranmamaktadır.

ATÖLYE DÜZEYİ

Her seviyeden katılımcı için uygundur.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

Kesin kayıt için yerini ayırtanlara öncelik tanınanacaktır. Yerinizi ayırtın, en kısa zamanda sizinle bağlatıya geçeceğiz. 

AMAÇ

Atölye tamamlandığında katılımcıların, çocuk edebiyatı yazarı olmak, bir fikri çocuklara yönelik yazmak için gereken donanıma sahip olması amaçlanmaktadır.

Firuze Engin Kimdir?

Yazar, yönetmen, oyuncu ve tasarımcı Firuze Engin 1984'te Edirne'de doğdu. Güzel Sanatlar Lisesinde resim eğitimi aldıktan sonra, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalından mezun oldu. 2006 yılında Tiyatro BeReZe'nin kurucuları arasında yer aldı. "Yarının Oyunları Projesi" kapsamında yazdığı "Cambazın Cenazesi" adlı oyunuyla 2015 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülünü kazandı. Tiyatro BeReZe, Stüdyo 4 İstanbul, Tiyatro Oyunbaz bünyesinde oyuncu olarak, Yeraltı Oyuncuları, DasDas, İkinciKat, Talimhane Tiyatrosu gibi çeşitli topluluklarda yazar, yönetmen, dramaturg veya tasarımcı olarak çalıştı. 

2005’ten günümüze dek birçok tiyatro oyunu, radyo metni, TV dizisi ve çocuk programı yazan Firuze Engin, Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarına devam ediyor ve çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimleri veriyor.

Yazdığı Oyunlar:

Hıdrellez, Cambazın Cenazesi, Ama Bana Lazım!, Güle Güle Diva, Zebercet, Kusursuz Bir Çiftin Kusursuz Harikulade Serüvenleri.

Yönettiği Oyunlar:

Ama Bana Lazım!, Kar Küresinde Bir Tavşan, Güle Güle Diva.