Mahir Ünsal Eriş Hikâye Anlatma Atölyesi

Hikâye Anlatma Atölyesi

Mahir Ünsal Eriş
Kategori +Atölyeler / Yazmak
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Mahir Ünsal Eriş Kimdir?

60.Sait Faik Hikâye Armağanına layık görülen yazar Mahir Ünsal Eriş ile hikâyelerinizi bekledikleri yerden bulup çıkaracağınız bir öykü atölyesi. “Neden hikâye anlatmak isteriz” sorusuna cevaplar arayan katılımcılar, yazı alıştırmaları yaparken öykü yazmanın inceliklerini keşfedecekler.

ATÖLYENİN TANIMI:

Öykünün bir edebi tür olarak yaratım süreci ele alınan bu atölyede, Mahir Ünsal Eriş hikâye kurgulama biçimlerinden karakter yaratmaya, atmosfer kurmaktan diyalog yazımına öykünün edebi serüvenini anlatacak.

Atölye boyunca yazı alıştırmaları yapacak olan katılımcılar aynı zamanda Türk ve dünya edebiyatının önemli öykücülerinden örnekler üzerinde çalışma imkanı bulacaklar.

Canlı video konferans olarak gerçekleşecek buluşmalarda katılımcılar öykü yazmanın inceliklerini öğrenirken hikâyelerini bekledikleri yerden bulup çıkarma imkanını yakalayacaklar.

ÖN KOŞULLAR

En az bir Sait Faik Abasıyanık kitabı okumuş olmak.

ATÖLYE DÜZEYİ

Başlangıç.

AMAÇ

Türk ve dünya edebiyatının önemli öykücülerine ait örnekler üzerinde çalışan katılımcıların yapacakları yazı alıştırmaları ile kendi öykülerini yazabilecek düzeyde bilgiye sahip olmaları amaçlanmaktadır.

Genç yaşlarından beri çevirmenlik yapan Mahir Ünsar Eriş, çeşitli dillerden çok sayıda kitap, makale ve öyküyü dilimize kazandırmıştır. Tüm öykülerini bir araya getirdiği "Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde" isimli kitabını 2012 yılında çıkarmıştır. 2013 yılında "Olduğu Kadar Güzeldik" isimli öykü kitabı 60. Sait Faik Hikâye Armağanına layık görülmüştür. Öykülerinde naif ve yalın bir dil kullanan Eriş, halen çeşitli edebiyat dergilerinde yazılarına devam etmektedir. Gazete ve dergilerde futbol alanında da yazılar yazan Eriş’in 2015 yılında ilk romanı "Dünya Bu Kadar" yayımlanmıştır.

Kitapları:

Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde, Olduğu Kadar Güzeldik (60.Sait Faik Hikâye Armağanı), Dünya Bu Kadar, Benim Adım Feridun, Öbürküler, Sarıyaz, Kara Yarısı.