Levent Kazak / Melisa Üneri Hikayeden Senaryoya

Hikayeden Senaryoya

Levent Kazak / Melisa Üneri
Kategori Proje Geliştirme
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Eğitmenler Hakkında

Bir hikaye ile başvurulan ve 20 hafta sürmesi planlanan bu atölye, fikrin geliştirilip, yapımcılara ya da sponsorlara sunulabilecek düzeyde bir senaryo yazmayı hedefliyor.

ATÖLYENİN TANIMI:

Hikayeden Senaryoya atölyesinde katılımcılar Levent Kazak ve Melisa Üneri rehberliğinde hikayeden sinopsise, sinopsisten tretmana ve tretmandan senaryonun ilk taslağına ulaşmak için çalışmalar yapacaklar. Levent Kazak katılımcılarla daha çok içerik, Melisa Üneri de yapı ve sistem üzerine çalışacak. Atölyede katılımcılar, hikayenin özü, olay örgüsü, yapı, karakter, görsel dil gibi temel kavramları esas alarak kendi kurgularını oluşturarak senaryo yazımına hazırlanırlar. 

ÖN KOŞULLAR

Atölyeye katılmak için daha önce senaryo üzerine temel bir eğitim almış olmak ve katılımcının atölye sürecinde geliştireceği bir hikaye veya fikri olması gerekmektedir. Aynı zamanda katılımcının atölye saatleri dışında yazmaya vakit ayırması ve oldukça yoğun çalışması beklenmektedir.

ATÖLYE DÜZEYİ

İleri düzey.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

  • Süreç boyunca üzerinde çalışılacak senaryonun hikayesi.
  • Kısa bir biyografi.
  • Yazmaya ayıracak zaman.

AMAÇ

Yazarlar eğitmenlerin yorum ve önerileri ışığında tretman ve senaryolarındaki zayıf noktaları keşfederler ve yeniden yazma sürecine başlarlar. 

LEVENT KAZAK KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, MSÜ Resim, MSÜ Heykel, MSÜ Tiyatro Dekor Kostüm, MÜ Konservatuvarı Tiyatro Bölümü, İÜ İtalyan Dili ve Edebiyatı, İÜ Yunan Dili ve Edebiyatı gibi ondan fazla bölümde okudu. 1986 yılında profesyonel olarak tiyatroya başladı. Yıllar içinde Altan Erbulak, Ali Poyrazoğlu, Alpay İzer, Bülent Kayabaş, Savaş Dinçel, İsmet Ay gibi tiyatro ustalarıyla aynı sahneyi paylaştı. Otuza yakın tiyatro eserinde oynadı, yazdı, çevirdi ve uyarladı. 1989 yılında, Peker Açıkalın, Nilüfer Açıkalın, Pelinsu Pir ve Levent Tülek ile birlikte TV tarihinde bir klasik olarak yerini alan "Kim Bunlar" adlı bir TV dizisi yaptı. 2000 ve sonrasında büyük beğeni toplayan "O Şimdi Asker", "Neredesin Firuze", "O Şimdi Mahkûm" ve "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" filmlerinin senaryosunu yazdı. "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" filmi 13. Altın Koza Film Festivalinde en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dallarında ödül aldı. 2010 yılında Mahir İpek, Memet Ali Alabora ve Serhat Mustafa Kılıç ile beraber Türkmax kanalı için "Heberler" isimli mizahi bir haber programı yaptı. "Yolun Sonundaki Karanlık", "Hemşo", "O Şimdi Asker", "O Şimdi Mahkûm", "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" filmlerinde, yazdığı TV programlarında ve birçok tiyatro oyununda oyuncu olarak da yer aldı. Cezaevlerinde SENDER ile yürütülen "Hayal Kurmak Serbest" ve Akşehir Belediyesi ile gerçekleştirilen "Çorba Çeşmesi" adlı sosyal projelerin sahibidir. İlk senaryo okulu olan "Senaryo Stüdyosu"nun kurucusudur.

Yazdığı Senaryolar

Kötü Kedi Şerafettin (2016), Senden Bana Kalan (2015), Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü (2005), O Şimdi Mahkûm (2004),Neredesin Firuze (2003), O Şimdi Asker (2002).

Tiyatro Oyunları (Oyuncu/Yazar/Çeviri)

Aş Bunları Aş (1985), Hamam (Steaming -1987), Hoşçakal İstanbul (1988), Seçimler (1989), Dünyalar (1990), Sevimli Hayalet Pufidik, Babam 9 Doğurdu (1991), Çehov Yalta'da (1992), Kelebekler Özgürdür (1993), Çılgınlar Kulübü (1990), Cam (2011), Kurusıkı (2015).

TV Programları (Oyuncu/Yazar/Yönetmen)

Kim Bunlar - TRT (1988), Bol Bol Futbol - TRT (1990), Gülen Ayva Ağlayan Nar - Star (1992), Heberler - Türkmax (2010).

MELİSA ÜNERİ KİMDİR?

Finlandiya’da doğup büyüyen Melisa Üneri, İngiltere’de Exeter Üniversitesi Oyun Yazarlığı ve Senaryo Geliştirme bölümünde yüksek lisansını birincilikle tamamladı. İlk uzun metrajlı yaratıcı belgeseli "Daddy’s Girl", Finlandiya Film Fonu ile Finlandiya ulusal televizyon kanalı YLE tarafından desteklendi ve 2015’te, prestijli 58. DOK Leipzig festivalinde dünya galasını yaptıktan sonra Sheffield, !f İstanbul, ZagrebDOX gibi önemli festivallerin seçkilerinde yer aldı. 2016’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen "Patates Olmasın" isimli kısa filminin senarist ve yönetmenliğini üstlendi. İlk gösterimini 53. Antalya FF’de gerçekleştiren film, 28. Ankara FF’den de Jüri Özel Ödülü ile döndü.

2016-2017 yılları arasında, Mart Ajans Yayıncılık ve Walt Disney ortaklığında meşhur "Limon ve Zeytin" karikatürünün animasyon dizi projesinde senarist ve hikâye editörü olarak görev aldı. Melisa !f 2017 Sundance Senaryo Atölyesi’ne katıldı ve 2019 TorinoFilmLab’te ‘story editor’ olarak yer aldı. Bahçeşehir ve Şehir Üniversitesi’nde ‘Senaryo Yazarlığı’ ve ‘Art of Storytelling’ dersleri verdi. Şu an İstanbul'da yaşıyor, uzun metraj ve dizi projelerinde senarist ve yaratıcı olarak çalışmakta.