Melisa Üneri Karakter Yaratma Atölyesi

Karakter Yaratma Atölyesi

Melisa Üneri
Kategori +Atölyeler / Yazmak
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Melisa Üneri Kimdir?

Senarist ve hikaye editörü Melisa Üneri ile “karakter mi, olay örgüsü mü daha önemli; yoksa ikisi aslında aynı şey midir?” sorularına cevap ararken katılımcılar, karakterin olay örgüsüyle ve hikâyenin temasıyla olan ilişkisini araştıracaklar.

ATÖLYENİN TANIMI:

Karakter yaratımını 4 aşamada anlatan bu atölyede katılımcılar, istek, ihtiyaç ve karakterin “inandığı yalandan” yola çıkarak, karakterin olay örgüsüyle ve hikâyenin temasıyla olan ilişkisini araştıracaklar.

Durağan bir oturumdan çok, interaktif mini atölyeler şeklinde tasarlanan canlı video konferanslarda, pratik çalışma ve grup tartışmalarına ağırlık verilecek.

Senaryo veya roman yazmaya hazırlanan, yazmakta olan yeni yazarların faydalanabileceği, yeni bakış açıları ve teknikler edinebileceği atölye 4 buluşmadan oluşuyor:

  • I - Karakterin İnandığı Yalan.
  • II - Karakter Dönüşümü: Pozitif, Negatif, Düz.
  • III - Karakter Analizi.
  • IV - Karakter ve Tema.

ÖN KOŞULLAR

Zorunlu olmamakla birlikte, katılımcılar bir senaryo veya roman için geliştirmekte oldukları bir karakterle atölyeye katılabilirler.

ATÖLYE DÜZEYİ

Başlangıç ve orta.

AMAÇ

Atölye tamamlandığında katılımcıların, karakterin olay örgüsüyle ve hikâyenin temasıyla olan ilişkisini keşfetmeleri, yeni bakış açıları ve teknikler edinmeleri amaçlanmaktadır.

MELİSA ÜNERİ KİMDİR?

Finlandiya’da doğup büyüyen Melisa Üneri, İngiltere’de Exeter Üniversitesi Oyun Yazarlığı ve Senaryo Geliştirme bölümünde yüksek lisansını birincilikle tamamladı. İlk uzun metrajlı yaratıcı belgeseli "Daddy’s Girl", Finlandiya Film Fonu ile Finlandiya ulusal televizyon kanalı YLE tarafından desteklendi ve 2015’te, prestijli 58. DOK Leipzig festivalinde dünya galasını yaptıktan sonra Sheffield, !f İstanbul, ZagrebDOX gibi önemli festivallerin seçkilerinde yer aldı. 2016’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen "Patates Olmasın" isimli kısa filminin senarist ve yönetmenliğini üstlendi. İlk gösterimini 53. Antalya FF’de gerçekleştiren film, 28. Ankara FF’den de Jüri Özel Ödülü ile döndü.

2016-2017 yılları arasında, Mart Ajans Yayıncılık ve Walt Disney ortaklığında meşhur "Limon ve Zeytin" karikatürünün animasyon dizi projesinde senarist ve hikâye editörü olarak görev aldı. Melisa !f 2017 Sundance Senaryo Atölyesi’ne  katıldı ve 2019 TorinoFilmLab’te ‘story editor’ olarak yer aldı.  Bahçeşehir ve Şehir Üniversitesi’nde ‘Senaryo Yazarlığı’ ve ‘Art of Storytelling’ dersleri verdi.  Şu an İstanbul'da yaşıyor, uzun metraj ve dizi projelerinde senarist ve yaratıcı olarak çalışmakta.