Ender Akay Müziğin Senaryo İle Yolculuğu

Müziğin Senaryo İle Yolculuğu

Ender Akay
Kategori +Atölyeler / Disiplinler Arası
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Ender Akay Kimdir?

"Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü", "Neredesin Firuze", "Müslüm", "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" gibi birçok film müziğine imza atan Ender Akay ile katılımcılar, müziğin senaryo ile yolculuğuna çıkacaklar ve senaryo yazım aşamasından başlayan görüntü için müzik üretimini final mix’e kadar ayrıntılı olarak inceleyecekler.

ATÖLYENİN TANIMI:

Canlı video buluşmalar olarak gerçekleşecek bu atölyede katılımcılar Akay’la birlikte müziğin, senaryo yazım aşamasından itibaren, hikâye ile ilişkisinin kurgulanma süreçleri, film son halini alırken, çekim ve kurgu aşamasında oynadığı rol ve geçirdiği evrelere nasıl etki ettiğini inceleyecekler.

Psikoakustik gücüyle hikâyeye etkisi, görüntü üzerinde aldığı yol ve eklektik bir yapıya sahip olan film kurgusunun bağlayıcı ögelerinden biri olarak müziğin kullanım biçimlerine örneklemelerle müziğin, bu süreçte aynı senaryo ve görüntü gibi çeşitli değişikliklerle nasıl son halini aldığını deneyimleyecekler.

Atölye katılımcılarından, seçilmiş örnek film, dizi sahneleri veya kısa filmler kullanarak görüntü üzerine müzik üretmeleri beklenmektedir. Ardından, bu müziklerin yorumlanması,tartışılması gerekirse yeniden yapılandırılması hedeflenmektedir. Yapımcı, yönetmen, senarist, kurgucu ve ses mühendisleri gibi sektör profesyonelleri ile çalışırken kurulan iletişim\r\nve bilgi paylaşımı da incelenecek konular arasındadır.

Müziğin Görüntüyle Yolculuğu atölyesinin ana başlıkları şöyle:

  • 1. Senaryo ve hikaye aşamasında müziğin yeri (Yapımcı, yönetmen, senarist, müzisyen toplantıları ve her aşamada iletişim).
  • 2. Çekim öncesi ve sonrası üretim süreci.
  • 3. Müzik kayıt ve mixaj.
  • 4. Film Kurgu aşamasında müziğin evreleri.
  • 5. Bitmiş kurgu üzerine müzik tasarımı (3 altın kural: doğru zaman, doğru müzik, doğru seviye).
  • 6. Final mix.
  • 7. Workshop için üretilen müziklerin yorumlanması, tartışılması, soru ve cevap aşaması.

ATÖLYE DÜZEYİ

Görüntüye müzik üreten, üretmek isteyen müzisyenler için uygundur.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

Kesin kayıt için yerini ayırtanlara öncelik tanınanacaktır. Yerinizi ayırtın, en kısa zamanda sizinle bağlatıya geçeceğiz. 

AMAÇ

Bu atölyede ilk amaç görüntü için müzik üretiminin senaryo aşamasından final mix’e kadar ayrıntılı incelenmesidir. İkincil amaç kariyer odaklı olarak görüntüye müzik üreten, üretmek isteyen müzisyenlerin, profesyonel süreçlerin işleyiş biçimlerine hakim olmalarını sağlamaktır.

Besteci, ses mühendisi, eğitmen Ender Akay müziğe 11 yaşında aldığı piyano dersleri başladı. İstanbul’da 2 sene klasik şan ve opera eğitimi alan Akay, Viyana SAE Institute’de ses mühendisliği okudu.

Ender Akay, 1995’te Sezen Aksu’nun tüm albüm ve sahne sound’nu yapmaya başladı. 1999’da "Kedi Müzik"i kuran Akay, sayısız reklam müziğine ve filme ses tasarımı yaptı. 2005’te başkaları için çalışmaya son verip müzik prodüktörü, şarkı yazarı ve aranjörlüğe freelance olarak devam etti.

Müziğini yaptığı sinema filmleri

Müslüm, Ailecek Şaşkınız, Cici Babam, Kayıp Çocuklar Cenneti, 7 Kocalı Hürmüz, Adem'in Trenleri, Bir İhtimal Daha Var, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, Neredesin Firuze, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak.

Müziğini yaptığı TV dizileri

Kız Takımı.