Irmak Zileli Roman Yazma Atölyesi

Roman Yazma Atölyesi

Irmak Zileli
Kategori 1'E 1 Proje Geliştirme
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Irmak Zileli Kimdir?

2012 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü ve 2020 yılında Duygu Asena Roman Ödülü'nü almış olan Irmak Zileli ile birlikte katılımcılar teke tek çalışma imkânı bulacak. Yazım sürecinde metnin yapısından, diline, karakterin inşasından hikayenin geliştirilmesine dek pek çok konuda Irmak Zileli'den danışmanlık alacak ve roman yazma sürecini eşliğinde tamamlayacaklar.

ATÖLYENİN TANIMI:

Teke tek bir çalışma olarak tasarlanmış bu atölyede romanın yapısından, diline, karakterin inşasından hikâyenin geliştirilmesine dek pek çok konuda katılımcıya danışmanlık yapılacak ve yazma sürecine eşlik edilecektir. Haftada bir online gerçekleşecek olan buluşmalar öncesinde katılımcı Irmak Zileli’ye o hafta yazdıklarını gönderecek ve bu online buluşmada metin üzerinde birlikte bir çalışma yapılacak, hikâyenin gidişatı ve anlatıma dair bütün unsurlar konuşulacaktır. 

Irmak Zileli, Roman Yazma Atöyesi'nde nasıl çalışacaklarını ve beklentilerini kendi sözleriyle şöyle anlatıyor;

''Romanın ilk cümlesinden son cümlesine giden yol uzun, meşakkatli ve sancılıdır. Bu süreçte yazar ona fikir verecek, romanın akışını tartışabileceği, tıkandığı noktalarda destek olacak ve birlikte çözüm üreteceği, tökezlediği yerde elinden tutup kaldıracak, metnine körleştiği noktalarda gözünün önündeki perdeyi kaldıracak birine ihtiyaç duyar''.

Irmak Zileli katılımcıya yazma eyleminin tüm süreçlerinde eşlik ederek ona yol gösterecek, deneyimlerini paylaşacak, öneri ve görüşlerini somut olarak metin üzerinde göstererek romanın sağ salim tamamlanmasına destek olacaktır. 

ÖN KOŞULLAR:

Atölyeye başvurmak için; katılımcının, geliştirebileceği bir roman fikrine sahip olması beklenmektedir. 

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER:

  • Süreç boyunca üzerinde çalışılacak bir roman fikrine sahip olunması.
  • Başvuru sahibinin özgeçmişi.

ATÖLYENİN DÜZEYİ:

Orta ve ileri düzey.

AMAÇ:

Bu atölyede Irmak Zileli’nin yönetiminde, fikir aşamasında olan ya da henüz tamamlanmamış bir romanın son haline getirilmesi amaçlanmaktadır.


Antropolog ve roman yazarı Irmak Zileli, televizyon ve dergilerde muhabirlik yaptı. "Roman Kahramanları" dergisinin kuruluşunda görev aldı ve ilk 6 sayı yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 yılından bu yana çeşitli dergilerde, gazete kitap eklerinde değerlendirme ve eleştiri yazıları yayınlanıyor. 

KİTAPLARI:

Eşik (2011), Gözlerini Kaçırma (2014), Gölgesinde (2017), Bozuk Saat (2019), Son Bakış (2019), Bayram Çocukları (2004) isimli bir araştırma ve Halit Refiğ ile söyleşilerinden oluşan Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009). 

ALDIĞI ÖDÜLLER:

Eşik romanı 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’ne, Son Bakış isimli romanı ise 2020 Duygu Asena Roman Ödülü’ne değer görüldü.