Av. Kadir Kurtuluş Telif Hakları 101

Telif Hakları 101

Av. Kadir Kurtuluş
Kategori Ücretsiz Seminerler
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Av. Kadir Kurtuluş Kimdir?

Uzmanlık alanlarından biri de Fikri ve Sınaî Haklar olan, dijital içerikler için dünyanın online noteri olmaya aday sistemi Proofstack’in kurucu ortaklarından Avukat Kadir Kurtuluş, her Senaryo Stüdyosu katılımcısına açık Telif Hakları 101 seminerinde telif hakkı nedir, nasıl korunur, ihlâlinde ne yapılır gibi temel konularda bilgi veriyor.

ATÖLYENİN TANIMI:

Belli aralıklarla canlı video konferans olarak zaman zaman tekrarlanacak ücretsiz Telif Hakları 101 seminerinde katılımcılar her türlü fikri emekleri ile meydana getirdikleri ürünler üzerindeki hukuki hakları konusunda bilgi alacaklar.

Bu ürünlerden sağlayacakları maddi ve manevi faydayı nasıl koruyabileceklerini, bu konuda geçerli kanun ve uygulamaları, telif haklarının ne kadar süre için geçerli olduğu gibi pratik bilgileri öğrenecekler.

Seminerde ayrıca neler telif hakkı ihlâli sayılır, bu durumda ne yapmak gerekir gibi konulara da değinilecek, varsa katılımcıların soruları cevaplanacak.

ATÖLYE DÜZEYİ

Atölye Stüdyosu atölyelerinden birine katılan her düzeyde katılımcı için uygundur.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

  • Belli aralıklarla açılan seminere katılım için Senaryo Stüdyosu’na üye olmak gerekmektedir.
  • Kontenjan sınırlıdır ve katılım ücretsizdir. Yer ayırtanlar kontenjan sınırı dahilinde atölyeye katılabilir. 

AMAÇ

Fikri bir eser ortaya koyacak katılımcıların hakları konusunda bilgilenmesini, varsa aklındaki sorulara cevap bulmasını sağlamak.

Avukat Kadir Kurtuluş, İstanbul Barosunun üyesi ve Kurtuluş & Partners Law Firm kurucu avukatıdır. Türk Patent Enstitüsü nezdinde 1545 sicil nolu Marka Vekili ve Adalet Bakanlığı 298 sicil nolu arabulucusudur. Orta öğrenimini Mersin Toros Koleji’nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Daha sonra 2010 yılında İngiltere Trinity St. David Üniversitesinde MBA (Master of Business Administration) yapmıştır.

İngiltere’de yaşadığı yıllar boyunca yüksek öğreniminin yanı sıra İngiliz şirketlerinde avukat olarak çalışmaya devam eden Kurtuluş, İngiltere‘de faaliyet gösteren Türk-İngiliz Hukukçular Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Başkanlığı görevini ifa etmiştir. Bunun yanı sıra, İngiltere‘de kurulmuş ve İngiltere’de faaliyet gösteren Türk-İngiliz Gazeteciler Birliği’nin halen Yönetim Kurulu Üyeliği ve Hukuk Danışmanlığı görevini yürütmektedir. Yine Belçika’da kurulu olan Avrupa Barolar ve Hukuk Dernekleri Konseyi üyesidir. Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneğinin Başkanlığı görevini de sürdürmektedir.

Avukat Kadir Kurtuluş özellikle Blockchain (Blokzincir), Kripto Para, Fikri ve Sınaî Haklar, Bilişim Hukuku,Gayrimenkul Hukuku gibi alanlarda uzmandır. Her türlü dijital içerik için, iOS, android, chrome ve web uygulamaları üzerinden 60 saniye gibi kısa bir sürede mahkemelerde kullanılabilecek bir delil elde etmeyi sağlayan Proofstack sisteminin kurucu ortaklarındandır. Yaklaşık 30 ülkede geçerli olan ve yeni nesil bir noter gibi çalışan bu sistem yazılı ve görsel her türlü içeriğin ‘blockchain zaman damgası’ (bitcoin, ethereum) ve ‘nitelikli zaman damgası’ ile işaretlenerek mahkemelerde kullanılabilecek delil elde etmeyi sağlıyor.

Çeşitli ulusal dergi, gazete ve organlarda yazıları yayımlanan Kurtuluş ayrıca, ülke çapında tanınmış TV kanallarında yorumcu olarak programlara katılmaktadır. Birçok online ve offline mecralarda sunum ve görüşlerine de yer verilmektedir. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’ndan Lisanslı Melek Yatırımcı (Angel Investor) olan Kadir Kurtuluş, almış olduğu Melek Yatırımcı Lisansı ile Melek Yatırımcı Ağı’na katılmış, çeşitli projelere yatırımlar sağlamış, mentorluk yapmıştır ve yeni nesil girişimcilik projelerini desteklemektedir.