Mehmet Ergen Henrik Ibsen - Yaban Ördeği

Henrik Ibsen - Yaban Ördeği

Mehmet Ergen
Kategori +Atölyeler / Okumak
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Mehmet Ergen Kimdir?

Afife Jale, Time Out ve Peter Brook Empty Space gibi birçok ödül alan, İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni, tiyatro oyuncusu ve çevirmen Mehmet Ergen’le katılımcılar düz yazı tiyatrosunun gelişmesinde, zenginleşmesinde büyük rol oynayan Henrik Ibsen’in "Yaban Ördeği" eserinin metin incelemesini yapacaklar.

ATÖLYENİN TANIMI:

Canlı video konferanslar şeklinde gerçekleşecek atölyede, katılımcılar Mehmet Ergen’le modern tiyatronun kurucularından sayılan Henrik Ibsen’in en önemli metinlerinden biri olan "Yaban Ördeği"ni inceleyecekler. Metni, teker teker üstünde durmaya ve ayrıntılı bir şekilde araştırılmaya değer karakterleri ve Ibsen’in kurgusu açısından çözümleyecekler.

ÖN KOŞULLAR

Kayıt olmak için ön koşul aranmamaktadır.

ATÖLYE DÜZEYİ

Edebiyata ilgi duyan her seviyeden katılımcı için uygundur.

AMAÇ

Atölye tamamlandığında katılımcıların Yaban Ördeği’ndeki simgeler ve anlamlarını keşfederken Henrik Ibsen’in simgecilik yaklaşımı ve dönemi konusunda bilgi sahibi olması hedeflenmektedir.

Tiyatro oyuncusu, yönetmen, çevirmen olan Mehmet Ergen, İstanbul doğumlu. 30 yılı aşkın süredir sanat hayatına Londra’da devam ediyor.

Arcola Theatre, Grimeborn Opera Festival Battersea Arts Centre ve Southwark Playhouse tiyatrolarının kuruculuğunu, yapımcılığını ve genel sanat yönetmenliğini yaptı. Geçmiş yıllarda Afife Jale, Time Out ve Peter Brook Empty Space ödüllerini aldı.

Southwark Playhouse’da ve Hoxton Hall’de genel sanat yönetmenliği, danışmanlık, Royal Court Theatre’da metin danışmanlığı, Paddington Arts’da Gençlik Tiyatrosu yönetmenliği, Battersea Arts Centre’da yapımcılık gibi görevlerde bulundu. 2000 yılında Londra'da Arcola Theatre'ı kurdu, genel sanat yönetmenliğini üstlendi. BBC ve ITV'de filmlerde oyunculuk yaptı. Sadece Tiyatro ve sinema ile sınırlı kalmayıp, opera ve müzikallerde de yönetmenlik yaptı.

Türkiye’de çalışmaya başladığı yıllarda Akbank Sanat bünyesinde Yeni Kuşak Tiyatro’nun kuruculuğunu ve sanat yönetmenliğini, Nilüfer Sanat Tiyatrosu’nun sanat yönetmenliğini, Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı oyun yazarlığı projesi Oyun Yaz’ın kuruculuğunu ve sanat yönetmenliğini üstlendi.

Talimhane Tiyatrosu’nun da kuruculuğunu ve sanat yönetmenliğini yapan Ergen’in Türkiye’de sahnelediği oyunlar arasında “Damdaki Kemancı”, “Gerçek” ve “Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi” de yer alıyor.

İzmit Şehir Tiyatrosu, Eskişehir Şehir Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatroları gibi ödenekli kurumların dışında BKM, Kenter Tiyatrosu ve Akbank Sanat, Mehmet Ergen’in oyunlarının sahnelendiği tiyatrolardan bazıları.

Yurt dışında da birçok oyun sahneleyen Ergen’in oyunları, İngiltere’de New Wolsey Theatre, Quays Theatre, The Lowry, Marlowe Theatre, Grand Opera House, Alhambra Theatre, Oxford Playhouse, Liverpool Playhouse gibi prestijli sahnelerde gösterime girdi.

İrlanda’da Dublin Olympia Theatre ve Cork Opera House, Almanya’da Theater Un der Ruhr, Dortmund Theater, Hagen Theater, Ballroom Neusstrasse; İspanya’da International Alcala Theatre Festival de oyunlarının sahnelendiği tiyatrolar arasında yer alıyor. Ergen, bunların dışında İsveç, Belçika, Hollanda, İsrail ve Kanada’da da oyunlar sahneledi ve yapımcılık yaptı.

Yönetmenliğinin yanı sıra birçok çağdaş ve klasik oyunu dilimize çeviren Mehmet Ergen, aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışında birçok üniversitede eğitmenlik yaptı.

Halen Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde Yeni Kuşak Tiyatro'yu yöneten Ergen, Londra'daki çalışmalarını da sürdürüyor.

Aldığı Ödüller

12. Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Yönetmeni, Yeni Kuşak Tiyatro, Şeylerin Şekli (2008), Time Out Outstanding Achievement (Üstün Başarı - 2003), Peter Brook Empty Space (1998, 2001 ve 2002), Equity (Oyuncular Sendikasi - En iyi Stüdyo Tiyatrosu - 1996), Time Out / Best Production (1995), Angela Carter / En iyi yönetmen (1994), Shakespeare’s Globe Sam Wanamaker / En iyi tiyatro (1994).

Yurt Dışında Yönettiği Oyun, Müzikal ve Operalar

Release The Beat, I Can Get It For You Wholesale, 7 Ölümcül Günah, Looking at the Sun, Dorian, West End Treemonisha, The Masque of Henry Purcell, A Little Weill, Lost in the Stars, The Cradle Will Rock, Macbeth, Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası, Kral Lear, Köprüden Manzara, Ayaktakımı Ayaklanma Provasında, Kentin Vahşi Ormanlarında, The Protagonist, All Men Are Whores, Doğrular, Getting Attention, Mandragola, Chicago, Icarus's Mother, Vahşi Batı, London Merchant.

Türkiye'de Yönettiği Oyunlar

Piyano, Medya Maymunu, Gül'e Ağıt, Patron Kim, Yastık Adam, Gagarin Sokağı, Salvador Dali Göndermeleri İçimi Isıtıyor, Kız Tavlama Sanatı, Aldatma, Şeylerin Şekli, Yuva, Küller Küllere, Bide Yolluk, Aşk Delisi, Oyunun Oyunu, Yıldızların Altında, İki Hayat Sonra, Inishmore'lu Yüzbaşı, Kuru Gürültü, Kökler, Yaban, Muhittin’le Geçen Şen Günlerim, Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi, Pippa, Shrek, Matmazel Julie'den Esintiler, Seni Seviyorum Mükemmelsin Şimdi Değiş, Taksim Meydanı, Birleşmiş Milletler Müfettişi, Bir Halk Düşmanı.

Website: mehmetergen.co.uk