Firuze Engin ''Böl Topla Çarp Çıkar''

''Böl Topla Çarp Çıkar''

Firuze Engin
Kategori Proje Geliştirme
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Firuze Engin Kimdir?

Tiyatro BeReZe’nin kurucularından, İKSV Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü sahibi ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü alan en genç oyun yazarı Firuze Engin’den çocuk tiyatrosuyla ilgilenen, çocuklar için hikayeler üreten, bir çocuk tiyatrosu metni çalışmak isteyen yazarlar için keyifli bir buluşma.

ATÖLYENİN TANIMI:

Bu atölye çalışmasında katılımcılar, Firuze Engin’in mentorluğundaki canlı video\r\nbuluşmalarda çocuk edebiyatından çocuk tiyatrosuna çeşitli örneklerin izini sürerek kendi\r\nözgün hikayelerini oluşturacaklar.

"Her öykü tiyatro sahnesine uyarlanabilir mi? Bir öykü taslağını sahneye uyarlarken yazarın eli nasıl çalışır? Didaktik olmayan, yaratıcı bir çocuk tiyatrosunun kaynakları nelerdir?" gibi sorulara cevaplar aranacak atölye boyunca katılımcılar çeşitli denemeler yaparak oyun metnine malzeme oluşturacak nihai öyküyü arayacaklar ve öyküden oyun metnine doğru ilerlerken dramatik yazarlığın tekniklerini keşfedecekler.

ÖN KOŞULLAR

Atölyeye katılmak için daha önce tiyatronun herhangi bir alanında çalışmış olmak ve katılımcının atölye sürecinde geliştireceği bir çocuk oyunu fikri olması gerekmektedir.

ATÖLYE DÜZEYİ

İleri seviye.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

Süreç boyunca üzerinde çalışılacak çocuk oyunu projesi için konu ve hikâye.

AMAÇ

Atölyenin amacı, katılımcıların kendine özgün hikayelerinin çocuk oyunu için senaryolarını yazmalarını sağlamaktır.

Yazar, yönetmen, oyuncu ve tasarımcı Firuze Engin 1984'te Edirne'de doğdu. Güzel Sanatlar Lisesinde resim eğitimi aldıktan sonra, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalından mezun oldu. 2006 yılında Tiyatro BeReZe'nin kurucuları arasında yer aldı. "Yarının Oyunları Projesi" kapsamında yazdığı "Cambazın Cenazesi" adlı oyunuyla 2015 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülünü kazandı. Tiyatro BeReZe, Stüdyo 4 İstanbul, Tiyatro Oyunbaz bünyesinde oyuncu olarak, Yeraltı Oyuncuları, DasDas, İkinciKat, Talimhane Tiyatrosu gibi çeşitli topluluklarda yazar, yönetmen, dramaturg veya tasarımcı olarak çalıştı.  

2005’ten günümüze dek birçok tiyatro oyunu, radyo metni, TV dizisi ve çocuk programı yazan Firuze Engin, Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarına devam ediyor ve çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimleri veriyor.

Yazdığı oyunlar:

Hıdrellez, Cambazın Cenazesi, Ama Bana Lazım!, Güle Güle Diva, Zebercet, Kusursuz Bir Çiftin Kusursuz Harikulade Serüvenleri.

Yönettiği Oyunlar:

Ama Bana Lazım!, Kar Küresinde Bir Tavşan, Güle Güle Diva.