Hüseyin Kuzu:

Dizi Geliştirme

Kategori Proje Geliştirme
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Hüseyin Kuzu Kimdir?
Hüseyin Kuzu Dizi Geliştirme

Sevilen dizi ve sinema filmlerinde imzası olan, üniversitelerde verdiği senaryo yazımı, sinema tarihi, film çözümlemesi eğitimleriyle sektöre birçok senarist ve senaryo kazandıran Hüseyin Kuzu’yla katılımcılar, yayındaki diziler arasından sıyrılan “bir TV dizi projesi” geliştirmek için deneyim kazanacak, yapımcı sunum dosyasının ilk üç aşamasını bizzat kendileri yazacak.

ATÖLYENİN TANIMI:

Atölye katılımcıları, canlı video buluşmaları olarak gerçekleşen atölyede sektör koşulları içinde, bir dizi film projesinin yapımcıya verilecek sunum dosyasının edebi yazım aşamalarının amaçları, hacimleri ve yazım retoriklerini öğrenecekler ve sunum dosyasının logline, sinopsis ve tretman'dan oluşan ilk üç aşamasını bizzat yazacaklar.

Atölye tamamlandığında katılımcılar dizi film projesinin edebi ve sinematografik yazımıyla ilgili aşağıdaki çalışmaları tamamlamış olacaklar.

I. AŞAMA: DİZİ FİLM PROJESİNİN EDEBİ YAZIMI

  • 1. Dizi film fikri / logline.
  • 2. Dizi film sinopsis'i.
  • 3. Dizi film tretman'ı (çerçeve öyküleme).
  • 3.1. Kişi analizleri listesi.
  • 4.Bölüm sinopsisleri.
  • 5.Bölüm tretmanları.

II. AŞAMA: DİZİ FİLM PROJESİNİN SİNEMATOGRAFİK YAZIMI

  • 6. Bölümün sinematografik tretman'ı.
  • 7. Bölüm senaryosu.

ÖN KOŞULLAR

Atölyeye katılmak için daha önce senaryo üzerine temel bir eğitim almış olmak ve katılımcının atölye sürecinde geliştireceği bir dizi projesi fikri olması gerekmektedir.

ATÖLYE DÜZEYİ

İleri seviye.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

Süreç boyunca üzerinde çalışılacak dizi projesi için konu ve hikâye.

AMAÇ

Yapımcıya sunmak üzere dizi sunum dosyası oluşturmak.

1955 yılında Balıkesir’de doğan Hüseyin Kuzu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksekokulu Tekstil Dizaynı Bölümünde lisans ve ardından Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Enstitüsü’nde ön lisans eğitimini tamamlamıştır. Daha sonra Los Angeles’da Film Group Institute’de Production Department bölümünde eğitimine devam etmiştir. Sinema üzerine yazılarını paylaştığı bir blogu olan Kuzu, birçok özel ve devlet üniversitesinde senaryo danışmanlığı yapmış ve Senaryo Yazım Teknikleri, Dünya Sinema Tarihi, Film Yapım Teknikleri, Film Çözümlemesi ve Eleştirisi ile Senaryo Yazarlığı derslerinde öğretim görevlisi olarak görev almıştır. Kuzu, 2018 yılında İFSAK Sinema Emek Ödülü'ne layık görülmüştür.

Yazdığı Sinema Filmi Senaryoları:

Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey ("Ay Hikayeleri" Bölümü Senaristi), Ölümüne Sevda, Polizei, Sen de Yüreğinde Sevgiye Yer Aç, On Kadın, Katırcılar, Beyoğlu’nun Arka Yakası.

Yazdığı Dizi Senaryoları:

Baba Evi, Baş Belası, Yıldız Karayel.

Yönetmenliğini ve Yardımcı Yönetmenliğini Üstlendiği Filmler:

Dul Bir Kadın, Bir Avuç Cennet, Bir Avuç Cennet.

Katkıda Bulunduğu Kitaplar:

Metin Erksan ve Sineması Üzerine, Belgesel Sinema, Sinemada Bir Asır, Sansür ve Mülkiyetin Karşısında Metin Erksan.