Hüseyin Kuzu Dizi Geliştirme

Dizi Geliştirme

Hüseyin Kuzu
Kategori Proje Geliştirme
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Hüseyin Kuzu Kimdir?

Sevilen dizi ve sinema filmlerinde imzası olan, üniversitelerde verdiği senaryo yazımı, sinema tarihi, film çözümlemesi eğitimleriyle sektöre birçok senarist ve senaryo kazandıran Hüseyin Kuzu’yla katılımcılar, yayındaki diziler arasından sıyrılan “bir TV dizi projesi” geliştirmek için deneyim kazanacak, yapımcı sunum dosyasının ilk üç aşamasını bizzat kendileri yazacak.

ATÖLYENİN TANIMI:

Atölye katılımcıları, canlı video buluşmaları olarak gerçekleşen atölyede sektör koşulları içinde, bir dizi film projesinin yapımcıya verilecek sunum dosyasının edebi yazım aşamalarının amaçları, hacimleri ve yazım retoriklerini öğrenecekler ve sunum dosyasının logline, sinopsis ve tretman'dan oluşan ilk üç aşamasını bizzat yazacaklar.

Atölye tamamlandığında katılımcılar dizi film projesinin edebi ve sinematografik yazımıyla ilgili aşağıdaki çalışmaları tamamlamış olacaklar.

I. AŞAMA: DİZİ FİLM PROJESİNİN EDEBİ YAZIMI

  • 1. Dizi film fikri / logline.
  • 2. Dizi film sinopsis'i.
  • 3. Dizi film tretman'ı (çerçeve öyküleme).
  • 3.1. Kişi analizleri listesi.
  • 4.Bölüm sinopsisleri.
  • 5.Bölüm tretmanları.

II. AŞAMA: DİZİ FİLM PROJESİNİN SİNEMATOGRAFİK YAZIMI

  • 6. Bölümün sinematografik tretman'ı.
  • 7. Bölüm senaryosu.

ÖN KOŞULLAR

Atölyeye katılmak için daha önce senaryo üzerine temel bir eğitim almış olmak ve katılımcının atölye sürecinde geliştireceği bir dizi projesi fikri olması gerekmektedir.

ATÖLYE DÜZEYİ

İleri seviye.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

Süreç boyunca üzerinde çalışılacak dizi projesi için konu ve hikâye.

AMAÇ

Yapımcıya sunmak üzere dizi sunum dosyası oluşturmak.

1955 yılında Balıkesir/Türkiye’de doğdu. Önce İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu Tekstil Dizaynı Bölümünü, daha sonra da aynı akademinin (şimdi M.S.G.S.Ü) Sinema-TV Enstitüsü’nü ve Los Angeles, Film Group Institute’ü bitirdi.

Senarist olarak Şerif Gören, Erden Kıral gibi Türk Sineması’nın tanınmış yönetmenleriyle çalıştı. “Beyoğlu’nun Arka Yakası”, “Katırcılar”, “On Kadın”, “Yüreğinde Sevgiye Yer Aç”, “Polizei” gibi sinema filmlerinin, “Babaevi” gibi uzun erimli TV dizisinin senaryo yazımı ve bazı TV dizilerinin senaryo doktorluğunu yaptı… 

Türsak, Sine-Sen, Sen-Der, Sinebir, Senaristbir  gibi sinema kurumlarında yöneticilik yaptı. Film Market ve Aylık Antrakt Sinema Dergisi’ni yönetti.  Birçok dergi ve gazetede yazdı, sayısız seminer ve panele katıldı. İstanbul, Diyarbakır, Antalya, Hopa, Kars ve Mardin kentlerinde senaryo atölyeleri yönetti. 

Uludağ, Marmara, Beykent,  Yeditepe, Kültür, Arel, İstanbul, Bahçeşehir ve Bilgi Üniversitelerinde “Kısa Film”, “Uzun Metraj”, “TV Dizisi Yazarlığı”, “Uyarlama senaryosu”, “Sit-Com Senaryosu” “Dünya ve Türk Sineması Tarihi”, “Film Estetiği”, “Film Yapım Teknikleri” ve “Screenwriting I ve II”, “Yapım ve Yapımcılık”, “Reklam Metin Yazarlığı ve Senaryosu”, ”Televizyonda Drama Yazarlığı” dersleri verdi.  

Geçmiş yıllarda İstanbul, Antalya, Adana ve İzmir gibi ulusal film festivallerimizde, uzun ve kısa film ve senaryo yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulundu.  1997 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde FİBRESCİ üyesi olarak Türkiye’yi temsil etti. 2018 yılında İFSAK Sinema Emek Ödülü'ne layık görüldü.

“Son Türkü” adlı film öyküsü Kültür Bakanlığı Film Öyküsü Yarışması, “Kaliforniya İle Katmandu’nun Arası “ ve “Ara Paslar” adlı öyküleri ile Adana Film Festivali Altın Koza Film Öykü Ödülü kazandı. “Ara Paslar” ve “Yitik Umutlar” adlı projeleri T.C. Kültür Bakanlığı tarafından senaryo geliştirme desteği aldı. 

Yakın zamanda TRT-Okul için 5’er dakikalık “Ayrıntıların Tarihi” ve “Yolgeçen Hanı”nın metinlerini yazdı.  TRT-Belgesel kanalında yayınlanan “Başka Hayatlar” belgesel dizisinin danışmanlığını yaptı. T.C. Kültür Bakanlığı destekli “Son Savaş-Zigetvar”  ve “Mustafa İnan” belgesellerinin senaryolarını yazdı. 

Yazdığı Sinema Filmi Senaryoları:

Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey ("Ay Hikayeleri" Bölümü Senaristi), Ölümüne Sevda, Polizei, Sen de Yüreğinde Sevgiye Yer Aç, On Kadın, Katırcılar, Beyoğlu’nun Arka Yakası.

Yazdığı Dizi Senaryoları:

Baba Evi, Baş Belası, Yıldız Karayel.

Yönetmenliğini ve Yardımcı Yönetmenliğini Üstlendiği Filmler:

Dul Bir Kadın, Bir Avuç Cennet, Bir Avuç Cennet.

Katkıda Bulunduğu Kitaplar:

Metin Erksan ve Sineması Üzerine, Belgesel Sinema, Sinemada Bir Asır, Sansür ve Mülkiyetin Karşısında Metin Erksan.