Fikirden Metne Oyun Yazarlığı: Temel Eğitim ve Sunum

Oyun Yazarlığı: Temel Eğitim ve Sunum

Fikirden Metne
Kategori Temel Eğitim
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Eğitmenler Hakkında

Tiyatro yazarlığı konusunda bir kılavuz sunmayı hedefleyen Fikirden Metne  buluşmalarında katılımcılar oyun yazarı Firuze Engin, dramaturg Sündüz Haşar ve oyuncu Tilbe Saran ile bir araya gelecekler.

İlk 6 buluşmada Firuze Engin tarafından dramatik yazarlık türleri ve spesifik olarak oyun yazarlığı merkezli teorik dersler yürütülecek. Bu buluşmalarda katılımcılar bir yandan oyun metinlerinin fikirlerini oluşturacaklar. 

Sonraki 4 buluşmada Sündüz Haşar, dramaturji, dramaturg ve yazar ilişkisi, dramaturjinin yönetmen ve tüm teknik öğeler ile ilişkisini ele alacak. Bu buluşmalarda katılımcılar aynı zamanda fikir aşamasındaki hikayelerini geliştirmek üzere geri bildirimler alarak bir sunum dosyası haline getirecekler.

Firuze Engin, Sündüz Haşar ve Tilbe Saran’ın beraber yürüteceği son oturumlarda ise oyuncu-oyun metni ilişkisi, bir tiyatro oyunun hazırlık ve sahnelenme aşamaları ele alınacak. Bu bölümde katılımcılar sunum dosyalarını Firuze Engin, Sündüz Haşar ve Tilbe Saran ile birlikte değerlendirme olanağını bulacaklar. 

fİruze engİn KİMDİR

Yazar, yönetmen, oyuncu ve tasarımcı Firuze Engin 1984'te Edirne'de doğdu. Güzel Sanatlar Lisesinde resim eğitimi aldıktan sonra, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalından mezun oldu. 2006 yılında Tiyatro BeReZe'nin kurucuları arasında yer aldı. "Yarının Oyunları Projesi" kapsamında yazdığı "Cambazın Cenazesi" adlı oyunuyla 2015 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülünü kazandı. Tiyatro BeReZe, Stüdyo 4 İstanbul, Tiyatro Oyunbaz bünyesinde oyuncu olarak, Yeraltı Oyuncuları, DasDas, İkinciKat, Talimhane Tiyatrosu gibi çeşitli topluluklarda yazar, yönetmen, dramaturg veya tasarımcı olarak çalıştı.  

2005’ten günümüze dek birçok tiyatro oyunu, radyo metni, TV dizisi ve çocuk programı yazan Firuze Engin, Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarına devam ediyor ve çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimleri veriyor.

YAZDIĞI OYUNLAR:

Hıdrellez, Cambazın Cenazesi, Ama Bana Lazım!, Güle Güle Diva, Zebercet, Kusursuz Bir Çiftin Kusursuz Harikulade Serüvenleri.

YÖNETTİĞİ OYUNLAR:

Ama Bana Lazım!, Kar Küresinde Bir Tavşan, Güle Güle Diva.

SÜNDÜZ HAŞAR KİMDİR

Lisans: Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi BYYO

Yüksek Lisans: Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Anabilim Dalı

Doktora: Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Anabilim Dalı


Ödülleri:

Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri : "Yılın Teması: Kadın", Bahar Kuaför, Tiyatro İS, 2014

İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri : ''En İyi Dramaturg", 2012


Çalıştığı Kurumlar:

1982 – 2003 yılları arasında Devlet Tiyatroları'nda; dramaturg olarak çeşitli oyunlarda görev yaptı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün ve Ankara Devlet Tiyatrosu'nun iletişim ve tanıtım departmanlarının kurulmasını sağladı, yöneticilik görevlerini üstlendi. DT'nin kuruluşunun 35. ve 40. Kuruluş yıldönümü kutlamalarında çalıştı. Diyarbakır ve Antalya DT'nin açılış organizasyonlarını gerçekleştirdi. DT'nin 50. Kuruluş yıldönümü çalışmalarının koordinatörlüğünü üstlendi. DT'nin 50. Yıl için hazırlanan "Ve Perde" belgeselin konsept tasarımını gerçekleştirdi ve danışmanlığını yaptı.

2003 yılında Kocaeli BB Şehir Tiyatroları'na geçti. 2003 – 2013 yılları arasında Kocaeli BB Şehir Tiyatrolarında; Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı, Sanat İletişim Direktörlüğü, çeşitli oyunlarda dramaturgluk, çeşitli oyunlarda Yönetmen Yardımcılığı, Dramaturji Birimi Yöneticiliği, Repertuar Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Kadınların siyasette temsil edilebilmesi için 1997 yılında, KA-DER'in (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği) kurucuları arasında yer aldı, iki dönem Genel Yönetim Kurulu üyesi olarak çalıştı.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin gerçekleştirilmesi için çalıştı, ilk yılından başlayarak, çeşitli defalar Festival Danışma Kurulu üyeliği yaptı. 2004, 2005, 2009, 2011, 2015, 2016, 2017, 2018 yıllarında festivalin açılış gecelerini tasarladı ve yönetti. Festival içinde, çeşitli sözlü bölümlerde konuşmacı olarak görev aldı.

2017-2018 sezonundan başlayarak Afife Tiyatro Ödülleri'nde jüri üyesi olarak görev almaktadır.

2009 yılından bu yana İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Drama ve Oyunculuk Bölümünde öğretim görevlisi olarak "Dramaturgi", "Türk Tiyatrosu", "Düşünce Tarihi", "Kültür Tarihi", "Mitoloji" ve "Tiyatro İşletmesi" dersleri veriyor. 

TRT - Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda 'Gün Devam Ediyor' ve 'Bir Selam da Kendine Ver' adlı programlarda 2001 – 2003 yılları arasında 2 yıl program danışmanı ve daimi konuk olarak görev yaptı. TRT tarafından hazırlanan Nuran Bayer'in yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı, "Sesimi Duy" adlı belgeselin metin yazarlığını yaptı. Bu belgesel, 2002 yılı Sedat Simavi Televizyon Büyük Ödülü'nü kazandı.

2012 yılında Kanal D'de yayınlanan, Ayşe Kulin'in "Veda" adlı romanından uyarlanan aynı adlı dizinin senaryo yazarlığını yaptı.

2004 – 2008 yıllarında Kenter Tiyatrosu'nda Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Yıldız Kenter'in Sanat Yönetmenliğinde kurulan, Akademi Kenter'de yöneticilik ve eğitmenlik görevini üstlendi.

Çeşitli ulusal ve uluslararası Akademik Kongrelerde, "Kamu Sanat Kurumlarının Yeniden Yapılandırılması", "Shakespeare'in Kadın Karakterleri ve I. Elizabeth", "Sinemanın Popülerleşmesi ve Film Formuna Tiyatronun Etkisi", "TV Dizileri ve Değişen Erkeklik İmgesi", "Türkiye'de Tiyatro Yazarlığı" gibi başlıklarda tebliğler sundu.

Yüksek Lisans tezini "Devlet Tiyatroları'nın Yeniden Yapılanma Çalışmaları" üzerine hazırladı. Böylelikle çalışma hayatının önemli bir bölümünü oluşturan, "Ödenekli sanat kurumlarının özerkliği" çalışmalarını akademik anlamda incelemiş oldu.

Doktora tezi için, "Yaratıcı Direniş Pratikleri/Creative Resistance" üzerinde çalışıyor.

2009-2014 yılları arasında Tiyatro Tiyatro dergisi tarafından düzenlenen, "Tiyatro Ödülleri"nin jüri üyeliği görevini sürdürdü.

2008-2016 yılları arasında, Türkiye'nin en köklü sahne dergisi olan "Tiyatro Tiyatro" Dergisi'nin Yayın Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

2014 yılında Tiyatro İs'te Hilal Kuvvet'in yazdığı, "Bahar Kuaför" oyununu sahneye koydu. 


TİLBE SARAN KİMDİR

Tilbe Saran İstanbul'da doğdu. Saint Benoit Fransız Lisesinin ardından, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu.

Çalıştığı tiyatrolar arasında Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, İstanbul Şehir Tiyatroları, Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu var. Ayrıca 1995'te Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu'nu Cüneyt Türel ve Işıl Kasapoğlu ile birlikte kurdu. Oynadığı birçok rolle ödüle layık görülen oyuncu, çeşitli radyo, sinema ve televizyon çalışmalarının yanı sıra seslendirme ve eğitmenlik de yapmaktadır. Şu anda Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümünde eğitmenlik görevine devam etmektedir.[


Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:

Martı, Anton Çehov - Tiyatro Pürtelaş - 2017

Vanya Sonya Maşa ve Spike, Christopher Durang - Tiyatro Pera - 2016

Savaş, Lars Noren - Tiyatro Pürtelaş - 2014

Düğün, Tilbe Saran - Evren Ercan - Eda Çatalçam - Ayşe Bayramoğlu - Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu - 2011

Cesaret Ana ve Çocukları, Bertolt Brecht - Semaver Kumpanya - 2008

Koca Bir Aşk Çığlığı, Josiane Balasko - Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu - 2006

Nathalie, Philippe Blasband - Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu - 2005

İki Hayat Sonra, Brian Friel - Kent Oyuncuları - 2004

Fernando Krapp Bana Mektup Yazmış, Tankred Dorst - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu - 2003

Tek Kişilik Şehir, Behiç Ak - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu - 2002

Bay Knepp, Jorge Goldenberg - 2001

Sevilmek, Bilge Karasu - Aksanat Prodüsiyon Tiyatrosu - 2000

Molly S., Brian Friel - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu 1999

Alacaklılar, August Stringberg - Aksanat Prodüsiyon Tiyatrosu - 1998

Abelard Ve Heloise, R. Duncan - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu - 1997

Martı, Anton Çehov - Kent Oyuncuları - 1996

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin - İstanbul Şehir Tiyatrosu - 1995

Vanya Dayı, Anton Çehov - İstanbul Şehir Tiyatrosu - 1994

Tartuffe, Molière - İstanbul Şehir Tiyatrosu - 1992

Kral Lear, William Shakespeare - İstanbul Şehir Tiyatrosu - 1990

Hangisi Karısı, Ray Cooney - Dormen Tiyatrosu - 1989