Barış Pirhasan Fikirden Senaryoya

Fikirden Senaryoya

Barış Pirhasan
Kategori Proje Geliştirme
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Barış Pirhasan Kimdir?

"Adı Vasfiye", "Aaahh Belinda", "Asiye Nasıl Kurtulur", "Değirmen, "Kurtuluş Son Durak" filmlerinin senaristi, "Usta Beni Öldürsene", "O da Beni Seviyor" "Adem'in Trenleri" filmlerinin yönetmeni Barış Pirhasan kılavuzluğunda katılımcılar, fikirden senaryoya giden bir yolculuğa çıkacaklar.

ATÖLYENİN TANIMI:

Başvururanlar arasından seçilen atölye katılımcıları, usta senarist Barış Pirhasan ile kendilerine ait özgün fikirlerini kağıda dökerken senaryo yazımının inceliklerini, olmazsa olmazlarını öğrenecekler. Bireysel ve beş kişilik grup çalışmalarıyla canlı video buluşmaları olarak gerçekleşecek atölyede senaryo yazım aşamalarını birebir deneyimleyerek katılımcılar, önce hikâyelerini sinopsis'e dönüştürecek, ardından tretman yazımını tamamlayacak ve hazırladıkları tretman'ı senaryo haline getirecekler.

ÖN KOŞULLAR

Atölyeye katılmak için daha önce senaryo üzerine temel bir eğitim almış olmak ve katılımcının atölye sürecinde geliştireceği bir film projesi fikri olması gerekmektedir.

ATÖLYE DÜZEYİ

İleri seviye.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

Süreç boyunca üzerinde çalışılacak film projesinin hikâyesi.

AMAÇ

Atölye, katılımcıların kendi özgün hikâyelerinin film senaryolarını yazmalarını amaçlamaktadır.

Barış Pirhasan Kimdir?

Yönetmen, senaryo yazarı, eğitimci, çevirmen ve şair Barış Pirhasan, 1951 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Ankara Fen Lisesinden mezun olduktan sonra İki yıl Hacettepe Tıp Fakültesinde öğrenim gördü. Ancak okulu bırakmaya karar verdi. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi ve yurt dışında TV ve Sinema eğitimi aldı. 1973 yılında ilk şiirini yayımlayan Pirhasan, toplumcu şiirin ikinci kuşak şairleri arasında yer aldı. Şiirlerinden daha çok sinema filmleri ile tanınan Pirhasan, sinemaya bilim kurgu türünde yazdığı "Badi" filminin senaristliği ile giriş yaptı. Atıf Yılmaz'ın yönettiği "Adı Vasfiye", "Aaahh Belinda", "Değirmen", "Asiye Nasıl Kurtulur", "Kadının Adı Yok", "Bekle Dedim Gölgeye" gibi sinemada ses getiren filmlerin senaryolarını yazdı.  "Usta Beni Öldürsene" adlı filmiyle 1997 Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Senaryo Yazarı Ödülü, 1998 Ankara Film Festivali En İyi Film ve En İyi Senaryo ödülünü aldı.

Senaryosunu Yazdığı Filmlerin Bazıları:

Güneşin Tutulduğu Gün (1983), Adı Vasfiye (1985), Amansız Yol (1985), Körebe (1985), Asiye Nasıl Kurtulur (1986), Değirmen (1986), Aaahh Belinda (1986), Kadının Adı Yok (1987), Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal (1989), Aşk Üzerine Söylenmemiş Her şey (1995), Yer Çekimli Aşklar (1995), Bekle Dedim Gölgeye (1990), Usta Beni Öldürsene (1997), O da Beni Seviyor (2001), Kurtuluş: Son Durak (2012), Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (2019).

Senaryosunu Yazdığı Dizilerin Bazıları:

Aşka Sürgün (2005), Galip Derviş (2013).