Ercan Mehmet Erdem / Selcan Özgür Senaryonun Ruhu

Senaryonun Ruhu

Ercan Mehmet Erdem / Selcan Özgür
Kategori Proje Geliştirme
Kategori
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Eğitmenler Hakkında

"Behzat Ç." dizisinin senaryo yazarı Ercan Mehmet Erdem ile eğitmen kimliğiyle de öne çıkan senaryo yazarı Selcan Özgür ile katılımcılar, önce senaryonun iskeletini kurup sonra senaryo yazımının kurallarını en ince ayrıntısına kadar keşfedip, masa başına geçince bu kuralları unutarak onlara riayet etmenin yollarını arayacaklar.

ATÖLYENİN TANIMI:

Fikirden senaryoya uzanan yolda fikrin önemi kadar bu fikrin doğru bir yapıda ve etkileyici bir anlatımla sunulması gerektiğine inanan Ercan Mehmet Erdem, canlı video buluşmalar şeklinde gerçekleşecek “Senaryo’nun Ruhu” atölyesinde nasıl çalışacaklarını ve beklentilerini kendi sözleriyle şöyle anlatıyor:

“Üniversitede okurken senaryonun bir fikirle başladığına inanırdım. Tema cümlesi haline getirilen bir fikirle. İyi bir fikir bulursam işlerin masa başında yolunda gideceğini düşünürdüm. Zamanla, pratik yaptıkça bu formülün bende tam olarak çalışmadığını fark ettim. Fikrin beni yazmaya iten bir duygudan beslenerek oluşması gerektiğini idrak ettim. Atölyemde üretilecek senaryoların da doğru teknikle yazılmasının ötesinde anlam üretmesinin peşindeyim.

Tabii anlamı doğru ifade edebilmek için dramatik yapının kurallarının özümsenmiş olması şarttır. Yoksa güçlü bir duyguyu, fikri, temayı heba etmek uzun sürmeyecektir. Atölyeme katılmak isteyen katılımcılardan beklediğim ‘dramatik yapı’ üzerine her daim öğrenme disiplinine sahip olmalarıdır ki esas mevzuya geçebilelim. Unutulmamalıdır ki senaryo ilk başta teknik bir iştir. İskeleti doğru kurmazsanız ete bürüyemezsiniz. ‘Ötesi’ dediğim de sonunda ruhunu üflemektir ki ayağa kalkabilsin. Yoksa güzel bir ceset yaratmış oluruz, o kadar.

Atölyelerimde sınıflar en fazla 6 kişiden oluşur. Herkes birbirinin yazdığı hakkında saygı çerçevesinde fikrini belirtme hakkına sahiptir. ‘Dış göz’ bilhassa başlangıç aşamasındaki senaristler için muazzam bir zihin açıcı özelliğe sahiptir.

Yazdığımız senaryoda farkında olarak ya da olmayarak ürettiğimiz soruların her birine tutarlı cevaplar vermek zorundayız. Açıklarımızı doğru sorular ortaya çıkarır, bastığımız zeminin sağlam olup olmadığını anlamamıza yardımcı olur. Bu yöntemi takip edeceğimden dolayı sınıfımın 6 kişiden fazla olması derinleşmemizi engelleyecektir. Katılımcıların senaryoya varacak olan aşamaları kaydedebilmeleri için her derse bir öncekinin üzerine koyarak gelmeleri şarttır, en azından beklentim bu yöndedir. Haftada bir gün yapacağımız dersler, katılımcıların kendilerine kalacak olan altı günü en verimli şekilde değerlendirmelerine vesile olmak içindir.

Potansiyel ve prensip ayrılmaz bir bütündür. Sihirli değnek yoktur, disiplin vardır. Masa başında saatlerini geçirmeye, dört duvar arasında yaşamaya hazır olan kişi yazarlığa/senaristliğe adımını atmıştır.

ÖN KOŞULLAR

Atölyeye katılmak için daha önce senaryo üzerine temel bir eğitim almış olmak ve katılımcının atölye sürecinde geliştireceği bir hikâye veya fikri olması gerekmektedir.

ATÖLYE DÜZEYİ

İleri düzey.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

  • Süreç boyunca üzerinde çalışılacak senaryonun hikâyesi.
  • Kısa bir biyografi.

AMAÇ

Atölye sonunda dramatik yapısı doğru kurulmuş bir dizi senaryosu elde etmek.

ERCAN MEHMET ERDEM KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalını bitiren Ercan Mehmet Erdem, mezun olduğu yıl kaleme aldığı oyunu "Lanet" ile Mitos-Boyut Yayınlarının Oyun Yazma Yarışmasında birinci olarak Başarı Ödülü'ne layık görüldü ve oyunu aynı yayınevi tarafından kitap olarak basıldı.

TRT'de skeç ve dizi yazarlığı yapmasının ardından AdamFilm bünyesinde çalışmaya başladı. 2010'da Emrah Serbes'in "Her Temas İz Bırakır" adlı eserini televizyona "Behzat Ç. –  Bir Ankara Polisiyesi" adı ile uyarladı, dizi 2 sezon devam etti. Dizinin, 2013 yılında sinema filmini, 2019 yılında ise devam bölümlerini yazdı. 2011 yılında 2. Antalya Televizyon Ödülleri'nde bu dizi ile Drama dalında "En İyi Dizi Senaryosu" ödülünü aldı. Behzat Ç. dizisinin fenomenleşen anti kahramanı Ercüment Çözer’in etrafında dönen olayları konu alan "Saygı" isimli dizi ise yakında Blutv’de yayınlanmayı bekliyor.

Erdem, senaristlik ve oyunculuk yapmaya devam etmektedir.

Senaryosunu Yazdığı Diziler:

Saygı, Behzat Ç. – Bir Ankara Polisiyesi, Mehmed: Bir Cihan Fatihi, 46 Yok Olan, Kara Kutu, Cinayet.

Senaryosunu Yazdığı Filmler

Behzat Ç. Ankara Yanıyor.

Rol Aldığı Film ve Diziler:

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (TV Dizisi 69.bölüm Bar Koruması, 2011).

SELCAN ÖZGÜR KİMDİR?

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünden 2009 yılında mezun oldu. Domus Sanat Çiftliği alternatif mekan oluşumu içinde ve Sahne Dışı Sokak Tiyatrosu Topluluğu içinde kolektif bir çabanın parçası olarak oyun metinleri yazdı ve yönetti.

2012 yılında kültür-sanat işiyle uğraşan her Ankaralı gibi İstanbul’a yerleşti ve kısa süre sonra "Behzat Ç.– Bir Ankara Polisiyesi" dizisinde senaryo asistanı olarak çalışmaya başladı. Senaryo yazarlığına başladıktan sonra tiyatroyla bağını koparmadı ve Milliyet Sanat, Mimesis gibi mecralara tiyatro eleştirileri yazarken, Radikal Kültür-Sanat, BirGün Kitap yayınlarında ise çeşitli söyleşileri ve yazıları yayımlandı.

Behzat Ç. deneyiminin ardından daha pek çok günlük ve haftalık dizinin hikâye, tretman ve diyalog aşamalarında çalışarak yazmaya devam etti. Son olarak Blu Tv'de 13 bölüm olarak yayınlanan "Dudullu Postası" dizisinde ve "Sevgili Komşum" filminde Onur Ünlü'yle birlikte ortak senarist olarak yer aldı.

Kadir Has Üniversitesi Sinema bölümünde senaryo dersleri veriyor.