Selcan Özgür:

Kadın Kahramanın Yolculuğu

Kategori +Atölyeler / Yazmak
  • Atölye Hakkında Bilgiler
  • Selcan Özgür Kimdir?
Selcan Özgür Kadın Kahramanın Yolculuğu

Ana karakterin kadın olduğu hikâyelerin az olmasından yola çıkan bu atölyede katılımcılar senarist ve yazar Selcan Özgür’le birlikte dünyaya kadın gözünden bakarak, kalemlerini kadın dünyasını anlatmak için oynatacaklar.

ATÖLYENİN TANIMI:

Çok az hikâyede ana karakterin (protagonist)  kadın oluşuna tanıklık etmişizdir. Bu sebeple de, Dünya’ya kadının gözünden, kadının çektiği karın ağrısıyla çok az bakmışızdır. Peki bugüne kadar belleğimizde yer tutmuş o çok sevdiğimiz hikâyelerin kahramanları ya kadın olsaydı? 


Bu temel sorudan hareketle tasarlanan Kadın Kahramanın Yolculuğu Atölyesi’nde, katılımcılar birçok dizi senaryosunda ve oyunda imzası olan Selcan Özgür rehberliğinde “kadın” hikayeleri üzerinde çalışacaklar. 


Canlı video konferans şeklinde gerçekleşecek atölye süresince kadın dahil tüm ötekileri kapsayan, cinsiyet eşitlikçi, queer bir hikâye dünyası kurmak ve böyle bir dünya için var olan çabalara katkı sunmak hedefleniyor. Katılımcılar ayrıca kaynak hikayeleri değerlendirerek, “tarihsel, ortak deneyimimizden yola çıkarak biz bunu nasıl yazardık?” sorusu üzerinde kafa yoracaklar.


ÖN KOŞULLAR

Atölyeye katılmak için bir ön koşul aranmamaktadır.

ATÖLYE DÜZEYİ

Her seviyeden katılımcılar için uygundur.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

Atölyeye katılabilmek için satın almanız yeterlidir. 

AMAÇ

Atölye sonunda katılımcıların dizi senaryosuna dönüşebilecek bir kadın hikayesi oluştumaları hedeflenmektedir.

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünden 2009 yılında mezun oldu. Domus Sanat Çiftliği alternatif mekan oluşumu içinde ve Sahne Dışı Sokak Tiyatrosu Topluluğu içinde kolektif bir çabanın parçası olarak oyun metinleri yazdı ve yönetti.

2012 yılında kültür-sanat işiyle uğraşan her Ankaralı gibi İstanbul’a yerleşti ve kısa süre sonra "Behzat Ç.– Bir Ankara Polisiyesi" dizisinde senaryo asistanı olarak çalışmaya başladı. Senaryo yazarlığına başladıktan sonra tiyatroyla bağını koparmadı ve Milliyet Sanat, Mimesis gibi mecralara tiyatro eleştirileri yazarken, Radikal Kültür-Sanat, BirGün Kitap yayınlarında ise çeşitli söyleşileri ve yazıları yayımlandı.

"Behzat Ç." deneyiminin ardından daha pek çok günlük ve haftalık dizinin hikâye, tretman ve diyalog aşamalarında çalışarak yazmaya devam etti. Son olarak Blu Tv'de 13 bölüm olarak yayınlanan "Dudullu Postası" dizisinde ve "Sevgili Komşum" filminde Onur Ünlü'yle birlikte ortak senarist olarak yer aldı.

Kadir Has Üniversitesi Sinema bölümünde senaryo dersleri veriyor.